Drugoklasiści w pasiece

24 września uczniowie klasy II b po raz trzeci uczestniczyli w warsztatach w pasiece miejskiej znajdującej się przy UAM.

Warsztaty były podzielone na dwie części. Najpierw dzieci układały z puzzli ogromny plaster miodu, następnie samodzielnie wykonywały świeczki z węzy pszczelej, które później zabrali ze sobą do domu. Uczniowie oglądali także film na temat roli poszczególnych osobników w ulu. Na zakończenie pierwszej części warsztatowej kosztowali miód z tegorocznych zbiorów. W drugiej części warsztatów dzieci  wysłuchały  wykładu dr Pawła Owsiannego „Co kryje się w kropli wody”. Z ogromnym zainteresowaniem obserwowały poruszające się organizmy w maleńkiej kropelce wody. Uczniowie mieli również możliwość obserwacji preparatu przez profesjonalny mikroskop. Po części warsztatowej drugoklasiści  odbyli zajęcia się na świeżym powietrzu na terenie pasieki. Mogli obserwować byliny oraz sadzonki kwiatów, które ofiarowali i wysiali w ogrodzie podczas poprzedniego pobytu w czerwcu. Rośliny przez całe lato pięknie kwitły ciesząc oko odwiedzających pasiekę. Dzięki nim pszczoły zbierały nektar i pyłek dzielnie zanosząc go do uli. Duże wrażenie na uczniach wywarło spędzenie chwili czasu w ogromnym ulu, gdzie odbywa się apiterapia, polegająca na leczeniu za pomocą powietrza, które wydzielają pszczoły. Dzieci dowiedziały się co to jest uloterapia – inhalacja w ulu, która ma duży wpływ na leczenie wielu chorób, szczególnie układu oddechowego. Po bardzo dużej dawce wiedzy drugoklasiści udali się na podchody. Panie prowadzące z uciekającą grupą pozostawiały w oznaczonych miejscach ukryte pytania, na które grupa druga  musiała odpowiedzieć. Bardzo cieszy fakt, że uczniowie znali odpowiedź na wszystkie pytania, a były one niełatwe. To znak, że dzieci chłonęły wiedzę całymi garściami. Niestety czas szybko mijał i uczniowie musieli wracać do szkoły. Jeszcze raz dziękują Pani Bożenie Woli i Panu Pawłowi Owisannemu za przekazanie wartościowej wiedzy. Wszystkim wycieczka bardzo się podobała. Dzieci nie mogą się doczekać następnego spotkania z pszczołami, które odbędzie się w maju.

D. Dobrowolska

>>zobacz zdjęcia<<