Gang Swojaków w I c

Klasa I c wraz z wychowawczynią Moniką Bęben wzięła udział w programie edukacyjno-naukowym oraz w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym pt. „Szkolne Przygody Gangu Swojaków”. Jego celem było propagowanie postaw proekologicznych i budowanie wrażliwości ekologicznej oraz poznanie gatunków zwierząt chronionych.

Podczas realizowania programu uczniowie obejrzeli prezentację pt. „Gatunki zagrożone wyginięciem w Polsce” oraz szereg animacji na temat zwierząt objętych ochroną. Wysłuchali również książki pt. „Chronione gatunki zwierząt”, którą przyniósł jeden z uczniów. Po uzyskaniu niezbędnej wiedzy na temat zwierząt chronionych uczniowie zabrali się do realizacji pracy konkursowej.

Zadaniem było wykonanie mapy „małej ojczyzny”, na której trzeba było zaprezentować chronione gatunki zwierząt. Dzieci wykonały je według określonej instrukcji i umieściły je na mapie „małej ojczyzny”, którą wcześniej pomalowały farbami. Każdy gatunek zwierząt został wykonany inną techniką: żubr był wyklejany włóczką, ryś – wyklejany bibułą i plasteliną. Wilk powstał metodą wydzierania, a morświn był rozcierany plasteliną. Sowa została najpierw narysowana, potem  wycięta z brystolu, natomiast  jeż był rozcierany plasteliną i dekorowany słonecznikiem.

Podczas realizacji tego programu uczniowie uczyli się poprzez zabawę i poszerzyli swoją wiedzę na temat chronionych gatunków zwierząt. Rozwinęli także swoje umiejętności plastyczne, kreatywność i postawę proekologiczną. Za udział w konkursie dzieci dostały certyfikaty uczestnictwa.

M.Bęben