Wolność kocham i rozumiem

 Zwycięstwo opozycji w wyborach 4 czerwca 1989 r. ostatecznie doprowadziło do upadku systemu komunistycznego w Polsce i zapoczątkowało dzieje III Rzeczypospolitej. W celu uczczenia 32 rocznicy tego ważnego wydarzenia w dziejach współczesnej Polski uczniowie klas ósmych wzięli udział w mini projekcie „Wolność kocham i rozumiem”. 4 czerwca 1989 r. zgodnie z ustaleniami okrągłego stołu odbyły się wybory do sejmu i senatu w których po raz pierwszy od 40 lat udział wziąć miała opozycja. Władza liczyła, że szybki termin spowoduje, iż strona solidarnościowa nie zdoła przygotować kampanii wyborczej. Tymczasem w całym kraju zaczęły powstawać lokalne komitety obywatelskie „Solidarności”, które drukowały plakaty z kandydatami opozycji na posłów i senatorów, organizowały spotkania wyborcze w udostępnianych przez księży salkach, na które przychodziły dziesiątki osób. Opozycja otrzymała też prawo emisji audycji wyborczych w radiu i telewizji. 8 maja 1989 r. ukazał się pierwszy numer „Gazety Wyborczej”, dziennika strony solidarnościowej, kierowanego przez Adama Michnika. Wznowiono również wydawanie „Tygodnika Solidarność”.

       Pierwsza tura wyborów z 4 czerwca 1989 r. przyniosła zwycięstwo kandydatów Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”. Strona opozycyjna zdobyła 160 na 161 możliwych do zdobycia mandatów poselskich oraz 92 ze wszystkich stu mandatów senatorskich. Taki spektakularny wynik pokazał niezbicie, że społeczeństwo ma dosyć dotychczasowego systemu. Komuniści ponieśli sromotną porażkę. Jedynie dwóch kandydatów z tzw. listy krajowej (35 osób z PZPR i jej koalicjantów) uzyskało wymagane poparcie, czyli ponad 50 proc. ważnych głosów.

      Zwycięstwo opozycji w wyborach 4 czerwca 1989 r. ostatecznie doprowadziło do upadku systemu komunistycznego w Polsce i zapoczątkowało dzieje III Rzeczypospolitej. W celu uczczenia 32 rocznicy tego ważnego wydarzenia w dziejach współczesnej Polski uczniowie klas ósmych wzięli udział w mini projekcie „Wolność kocham i rozumiem”. W jego ramach zaprojektowali pierwszą stronę gazety z informacjami o wyborach 4 czerwca 1989 r. Efekty ich pracy możecie podziwiać na poniższym filmie. 

M. Łożyński