Polska Moja Ojczyzna-Piła Moja Mała Ojczyzna

Oddział IV przedszkolaków realizował miesięczny projekt edukacyjny Polska Moja Ojczyzna – Piła Moja mała Ojczyzna”.

Głównym celem projektu było rozwijanie wiedzy o ojczyźnie, mieście Piła, rozwój postaw i zachowań związanych z poczuciem tożsamości oraz przynależności do swojego kraju i miasta.

Przez cały miesiąc dzieci uczestniczyły w różnych działaniach, np. wykonały flagę Polski z papieru, wyklejały herb Piły, odwiedziły Muzeum Okręgowe w Pile (zwiedzanie stałej ekspozycji), udały się pod Pomnik Tysiąclecia Polski i Powrotu Ziem Zachodnich do Macierzy (pl. Zwycięstwa) oraz pod pomnik Stanisława Staszica w celu zapalenia znicza. Uczestniczyły też w ciekawej lekcji w Bibliotece Publiczno-Pedagogicznej pt. „Piła moje miasto”. Poznały również legendę „O Lechu, Czechu i Rusie” na podstawie teatrzyku kukiełkowego, historię powstania Warszawy – stolicy Polski w oparciu o utwór „Legenda warszawska” Ewy Szelburg, „Legendę o warszawskiej Syrence” z wykorzystaniem historyjki obrazkowej, nauczyły się  wiersza Władysława Bełzy „Katechizm polskiego dziecka” oraz piosenki „Jesteśmy Polką i Polakiem”. Swoją wiedzę  o Pile poszerzyły oglądając prezentację multimedialną „Piła dziś, Piła dawniej”.

W ramach projektu odbył się grupowy konkurs plastyczny, w którym dzieci samodzielnie dobrały sobie materiały. Tworzyły pracę związaną z Piłą:

I miejsce zajęli Nikodem Piechocki i Antonina Grochowska

II miejsce Nikola Piecewicz

III miejsce Miłosz Kowalski.

Na podsumowanie projektu wszyscy zasadzili na terenie SP5 drzewo – jarzębinę, jako symbol życia i wolności.

>>zobacz zdjęcia<<

Autor projektu: Ewelina Lipiecka