Wycieczka do Berlina

Szkolny Samorząd Uczniowski zorganizował w terminie 29-30 maja 2023 r. wycieczkę do Berlina. Swój pobyt rozpoczęliśmy od obejrzenia pomnika upamiętniającego zagładę Żydów podczas II. wojny światowej. Następnie udaliśmy się na spacer aleją Unter den Linden zachwycając się imponującą katedrą protestancką, zamkiem oraz Uniwersytetem Humboldtów. Obowiązkowym punktem wycieczki było przejście przez Bramę Brandenburską. Zobaczyliśmy również majestatyczne budynki dzielnicy rządowej rozciągające się wzdłuż brzegów Sprewy. Natomiast z Wieży Telewizyjnej, najwyższej budowli w Niemczech i jednej z najwyższych w Europie, mogliśmy zachwycać się bezkresami berlińskiej panoramy. Później udaliśmy się do Muzeum DDR, aby zobaczyć jak wyglądało życie w czasie komunizmu. W jego wnętrzu zobaczyliśmy typowe dla Niemiec Wschodnich mieszkanie z drobiazgowo zachowanymi urządzeniami. Kolejnym punktem programu było piękne ZOO, w którym podziwialiśmy egzotyczne zwierzęta. Oczywiście nie zabrakło także chwili na zrobienie zdjęć przy Murze Berlińskim. Natomiast najciekawszym  elementem wizyty były pokazy kaskaderskie w Film Parku. W celu ich obejrzenia udaliśmy się w kierunku wielkiej, czerwonej, sztucznej skały, aby dotrzeć do areny. Ponadto zwiedziliśmy pałac Sanssouci, przepiękną, letnią rezydencję Fryderyka Wielkiego z bogato zdobionymi salami oraz widowiskowym ogrodem. W przyszłym roku mamy w planach złożyć wizytę w innej stolicy. Może czas na Kopenhagę lub Pragę? Co o tym sądzicie?

M. Pazdej