Zawadiackie przygody psotnej Pchły Szachrajki

We wtorek 30 maja 2023 r. uczniowie klas I – III wybrali się do Młodzieżowego Domu Kultury „Iskra” na przedstawienie teatralne pt. „Pchła Szachrajka”. Spektakl przygotowali i zaprezentowali aktorzy z Teatru „Razem” ze Środowiskowego Domu Samopomocy Caritas w Pile.

„Pchła Szachrajka” to jedna z najzabawniejszych bajek jakie napisał Jan Brzechwa.

Tytułowa „Pchła Szachrajka” to wytworna elegantka w purpurowych rękawiczkach i żakieciku z lila pluszu. Podrywa słonia Jombo, uczy pannę Kikę pchlego języka, potrafi wyjeść krem z trzydziestu rurek, oszukać graczy w klubie. Krótko mówiąc lubi psocić, płatać wszystkim figle, szachrować na własną korzyść. Tę rolę świetnie zagrała pani prowadząca grupę teatralną „Razem”. Należy podkreślić, że aktorzy wcielający się w bohaterów tej sztuki to uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy Caritas w Pile – osoby z różnymi niepełnosprawnościami. Nie mieli łatwego zadania, ale wywiązali się z niego doskonale. Wszyscy spisali się na medal. Każda rola to swego rodzaju perełka. Na uwagę zasługuje pomysłowa scenografia ( m.in. wykorzystanie środków multimedialnych), która przenosi widzów do miejsc, jakie odwiedza bohaterka.

„Pchła Szachrajka” to sztuka, która bawi, pobudza wyobraźnię, edukuje, wyczula na granicę dobra i zła. Mówi, że kłamstwo jest złe, a przyznanie się do winy i skrucha zostają nagrodzone.  I taką mądrą i wartościową sztukę mogli obejrzeć nasi uczniowie. Całemu zespołowi teatralnemu „Razem” dziękujemy za zaproszenie i życzymy sukcesów na teatralnej niwie.

M. Prus