Tradycje Świąt Bożego Narodzenia

Czas przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia klasy trzecie rozpoczęły realizacją projektu edukacyjnego dotyczącego tradycji bożonarodzeniowych. Uczniowie na podstawie rozmów i własnych doświadczeń, książek i czasopism  poznali  dawne i współczesne zwyczaje bożonarodzeniowe. W ramach realizacji projektu uczniowie spotkali się z panią Kasią, która przygotowała prezentację dotyczącą zwyczajów świątecznych obchodzonych w różnych krajach świata oraz zaprezentowała i przeczytała  piękną świąteczną opowieść z ,,Mojej Księgi Bożego Narodzenia”, W ramach zajęć uczniowie wyszukiwali różne przysłowia związane ze świętami.  Próbowali w parach tłumaczyć ich sens i znaczenie, co okazało się bardzo zabawne, ze względu na staropolski język. Ważnym zadaniem było również poprawne napisanie listu do Świętego Mikołaja oraz wykonanie i zaadresowanie koperty. Podczas zajęć artystycznych dzieci wykonały kartki świąteczne, do których wkleiły własnoręcznie napisane życzenia dla najbliższych. Wykonały w grupach różne dekoracje świąteczne, między innymi witraże na okna, łańcuchy na choinkę, gwiazdy, choinki czy aniołki. Świąteczny projekt zakończył się wigilią klasową, podczas której uczniowie w grupach rozwiązywali quiz – jako podsumowanie zdobytych informacji na temat zwyczajów i tradycji obchodzonych w ich domach dawniej i dzisiaj, składali sobie życzenia, częstowali się przysmakami z wigilijnego stołu, śpiewali poznane kolędy i pastorałki oraz bardzo cieszyli się z otrzymanych upominków i miło spędzonego czasu w gronie kolegów i koleżanek.

L. Kozera