Obchody 105 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Z okazji 105 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego  władze naszego miasta wspólnie z Towarzystwem Pamięci Powstania Wielkopolskiego zorganizowały uroczystości przy obelisku poświęconym powstańcom wielkopolskim.

Uroczystość rozpoczęło przemówienie Przewodniczącej Rady Miasta Piły Pani Marii Kubicy. Następnie głos zabrał  przedstawiciel Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/19  im. kapitana Teofila Spychały w Pile Pan mecenas Krzysztof Wyrwa. Po ich wystąpieniach odczytano apel poległych. Było także wspólne odśpiewanie hymnu państwowego, Roty oraz salwa honorowa.

Na zakończenie uroczystości delegacje instytucji i zakładów pracy złożyły wiązanki kwiatów. W uroczystościach pod pomnikiem licznie wzięli udział mieszkańcy Piły.  Szkoła Podstawowa nr 5 uświetniła uroczystość wystawiając poczet sztandarowy w składzie Piotr Majerowski, Liliana Szklarek i Yelyzaveta Kholiava oraz poczet sztandarowy Towarzystwem Pamięci Powstania Wielkopolskiego w składzie Wiktor Aninowski, Tymoteusz Możdzeń i Ignacy Nowak.      

Ponadto biało-czerwoną wiązankę, uczniowie naszej szkoły złożyli w budynku dworca kolejowego pod tablicą upamiętniającą przejazd przez nasze miasto Ignacego Jana Paderewskiego.

Warto nadmienić, że w tym roku obchody 105 rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego po raz trzeci otrzymały rangę święta państwowego, jako Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

>>zobacz zdjęcia<<

                                                                                               Michał Łożyński