Klub Młodych Odkrywców działa
Klubowicze z KMO Amatorzy Nauki rozpoczęli swoją przygodę z eksperymentowaniem od 12 września. Przez dwa miesiące wspólnej pracy udało się nam zrealizować wiele interesujących projektów m.in.: wykonaliśmy poduszkowiec z płyty CD; stworzyliśmy instrumenty muzyczne z rękawiczki lateksowej oraz słomek; zbudowaliśmy spinnery z drewnianych patyczków od lodów.
Młodzi Badacze zmierzyli się również z doświadczalnym sprawdzaniem hipotez:
– Jak wyznaczyć gęstość warzyw i owoców?
– Jak z ziemniaka, marchewki, ogórka oraz elektrod cynkowych i miedzianych zrobić ogniwo galwaniczne?
– Jak działa Nurek Kartezjusza?
– Gdzie może znajdować się skrobia?
– Jak odróżnić tłuszcze nasycone od nienasyconych?
Efekty działania naszego Klubu KMO będziemy przedstawiać na stronie szkoły co dwa miesiące.
Wszystkich chętnych do wspólnego eksperymentowania zapraszamy w każdą środę.
Iwona Manikowska
Joanna Blajchert











28 listopada przedstawiciele klas I – IV oraz Szkolny Samorząd Uczniowski zapalili znicze pod Krzyżem, na którym istnieje tabliczka z wyrytymi nazwiskami uczniów naszej szkoły, którzy zginęli w tym miejscu w 1958 roku. 1 września minęło 60 lat tragicznego wybuchu przy alei Niepodległości. W dniu rozpoczęcia roku szkolnego, jedenaścioro dzieci zginęło od bomby wyłowionej z Gwdy. Co roku uczniowie zapalają znicze pod krzyżem. Społeczność szkoły pamięta o tragicznej śmierci naszych uczniów. To miejsce będzie zawsze przypominało mieszkańcom Piły o tragicznym wydarzeniu minionych lat.
31 października 2018 r. uczniowie klas III a i III b wzięli udział w spotkaniu z doradcą zawodowym ZPPP w Pile p. Anną Oleszczyk. Spotkanie poruszało tematykę planowania przyszłości edukacyjno-zawodowej. Młodzież podczas zajęć dowiedziała się, co w istotny sposób wpływa na wybór dalszego kierunku edukacji. Są to: zainteresowania, zdolności, osobowość, wartości w pracy. Uczniowie z zainteresowaniem uczestniczyli w zajęciach, a poruszona na zajęciach problematyka z pewnością ułatwi im już wkrótce dokonanie właściwych wyborów dalszych ścieżek kształcenia.
W środę 30.10.2018r. dziewczęta z klas szóstych wzięły udział w spotkaniu z wykwalifikowaną prelegentką p. Moniką Ławnicką. Spotkanie odbyło się pod hasłem „Między nami kobietkami” i dotyczyło przemian i problemów wieku dojrzewania. Temat spotkania spotkał się ze sporym zainteresowaniem, dziewczęta prosiły o wyjaśnienie niejasnych dla nich kwestii. Na zakończenie zajęć wszystkie uczestniczki otrzymały w prezencie specjalny zestaw edukacyjny.
Miło donieść, że pan Paweł Bęben, nauczyciel matematyki i gry w szachy w SP 5 zajął IV miejsce w Mistrzostwach Polski Sędziów Szachowych w grze błyskawicznej.
24 października jedna z sal lekcyjnych zamieniła się w prawdziwe laboratorium. W ramach projektu firmy Henkel „Świat Młodych Badaczy” w klasie 2 b zostały przeprowadzone przez edukatorów organizacji Nauka Jest Fajna 90 – minutowe warsztaty. Dzieci wykonywały eksperymenty badawcze. Musiały między innymi podołać samodzielnemu odmierzaniu i mieszaniu potrzebnych składników, następnie omówić wyniki przeprowadzonych eksperymentów. Pierwszy eksperyment polegał na zbadaniu co klei, a co nie. Następnie, dodając do menzurek kroplę jodyny, dzieci sprawdzały, czy w kleju jest skrobia . Najwięcej radości sprawiło im samodzielne wykonanie kleju według podanej instrukcji przez Panią prowadzącą. Pod koniec zajęć uczniowie otrzymali książeczkę o tym, w jaki sposób można badać i eksperymentować w domu. Niektórzy zapowiedzieli już wykonanie takich doświadczeń jak spadające jajka, miękkie jajko, wytwarzanie skrobii z ziemniaków czy zbadanie jak duża jest powierzchnia naszej skóry.
Szkolny Samorząd Uczniowski ogłosił akcję zbiórki karmy dla zwierząt ze schroniska w Pile. Cała społeczność uczniowska zaangażowała się całym sercem w ogłoszoną akcję. Zebrano około 350 kg karmy, którą uczniowie autokarami pod opieką nauczycieli osobiście dostarczyli do schroniska współpracującego z Fundacją ,,DAJ SZANSĘ’. Podczas pobytu w schronisku uczniowie mieli możliwość bliższego kontaktu ze zwierzętami, poprzez wspólną zabawę i spacer. Nasi czworonożni przyjaciele bardzo cieszyli się z wspólnie spędzonych chwil z dziećmi, ale nastąpił czas pożegnania i powrotu do szkoły.
W ramach realizacji programu „Mleko i przetwory mleczne w szkole” uczniowie klasy I c wzięli udział w zajęciach „Każde dziecko wie, skąd mleko w kartonie bierze się”. Zajęcia były bardzo urozmaicone. Zaczęły się od poznania krowy Melanii, która ukryła się w klasie, oraz wyjaśnienia, skąd bierze się mleko w kartonie. Dzieci poznały wartości odżywcze mleka i wiedzą, jak ważne jest spożywanie mleka. Mogły też wziąć udział w konkursie, w którym poprzez zmysł smaku musiały odgadnąć jeden z produktów mlecznych. Na podsumowanie zajęć uczniowie przygotowali jogurty owocowe – truskawkowy, bananowy i malinowy. Wszystkie bardzo im smakowały, największym jednak powodzeniem cieszył się jogurt bananowy!
24 października 2018 r. uczniowie klas V i VI spotkali się w szkole na holu I piętra z pracownikami Komendy Powiatowej Policji w Pile. Policjanci sierż. sztab. Jędrzej Panglisz i mł. asp. Olimpia Kubińska przybliżyli zebranym zagadnienie odpowiedzialności prawnej nieletnich. Uczniowie dowiedzieli się czego nie należy robić zarówno w świecie realnym jak i wirtualnym oraz jakie konsekwencje mogą ponieść dzieci i ich rodzice, gdy ich zachowanie przekroczy granice wynikające z ogólnie przyjętych norm i zasad życia społecznego. Zebrani uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach, zadawali pytania, a policjanci z sekcji profilaktyki społecznej chętnie na nie odpowiadali i przestrzegali przed konsekwencjami niewłaściwych zachowań.
W ramach rozwijania kompetencji czytelniczych i projektu edukacyjnego „Przyroda wokół nas” uczniowie klasy I b wzięli udział w imprezie czytelniczej pod hasłem „Tropy jesieni”. Gościem klasy była mama jednego z uczniów Pani Paulina Podwysocka, która przeczytała dzieciom książkę M. Przewoźniaka „Agatka na tropie jesieni”. Pierwszaki z zainteresowaniem wysłuchały opowieści. Potem „śpiewająco” odpowiadały na pytania dotyczące tekstu. Dzięki temu zapamiętają, jakie są charakterystyczne cechy tej pory roku i jakie „dary” niesie jesień. W nagrodę za uważne słuchanie każdy uczeń dostał słodką nagrodę.
W ramach realizacji innowacji pedagogicznej „Przyroda i ja” uczniowie klasy I b wraz z wychowawczynią Barbarą Kuklińską 19 października udali się do supermarketu Leroy Morlin. Pierwszoklasiści zostali zaproszeni na organizowane tam zajęcia pod nazwą – „Dzieciaki Sadzeniaki”. Uczniowie swoją wizytę rozpoczęli od miłego powitania przez pracowników i zwiedzania całego obiektu. Mieli możliwość zobaczenia pomieszczeń, do których przeciętny klient nie ma wstępu. Obejrzeli pomieszczenia wielu pracowników zatrudnionych na różnych stanowiskach. Uczniowie mieli okazję podziwiać pięknie oświetlony obiekt sklepu z tarasu. Jednak głównym celem wycieczki edukacyjnej były zajęcia praktyczne w części – ogród. Uczniowie zostali tam podzieleni na dwie grupy. Jedni otrzymali jednorazowe rękawiczki i samodzielnie sadzili otrzymane roślinki do doniczek. Rozpoczęli od ułożenia na dnie drenażu z kamyków, potem ziemi, następnie delikatnie wsadzili roślinkę, żeby nie uszkodzić korzeni. Na wierzchu można było ozdobić swoją sadzonkę białymi kamyczkami. Pozostałe dzieci w tym czasie wykonywały prace plastyczne pod tytułem „Kochamy przyrodę”. Pierwszoklasiści dowiedzieli się jakie znaczenie dla człowieka mają rośliny. Odpowiadały także na pytania o zalety posiadania w pomieszczeniach roślin ozdobnych. Dzieci wiedziały, że dzięki nim jest ładniej, przyjemniej no i łatwiej nam oddychać, bo wytwarzają tlen. Wszystkie posadzone własnoręcznie kwiatki dzieci otrzymały na własność. Obiecały pielęgnować swoje roślinki, dbając o ich odpowiednie podlewanie i nasłonecznienie. Wszyscy wracali do szkoły zachwyceni pobytem i wzbogaceni wiedzą o życiu i pielęgnacji roślin ozdobnych.