29. Międzynarodowy Półmaraton Philips Signify.
Igor Kłygo, Wiktor Kwiatkowski, Filip Dumza.
Ułatwienia dostępu
20 września to ważna data dla wszystkich przedszkolaków. Co roku w całej Polsce dzieci przedszkolne świętują swój dzień. Tego dnia placówki organizują moc atrakcji dla swych wychowanków. W naszej szkole również pamiętano o dzieciach z oddziału przedszkolnego. Uczniowie klasy 1 c i 3 c wraz z wychowawczyniami odwiedzili swoich młodszych kolegów. Były życzenia, balonowe kwiatki, no i coś słodkiego. Nie zabrakło również wspólnej zabawy przy piosence o wesołym przedszkolaku!
K. Kołodziej
„Od najmłodszego, aż po starszaka wszyscy świętują dzień przedszkolaka!” Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka został oficjalnie ustanowiony uchwałą sejmu 13 września 2013 roku. To wrześniowe święto jest okazją do promocji wychowania przedszkolnego, podkreślenia kluczowej roli edukacji przedszkolnej oraz tego, jak duży wpływ ma ona na rozwój dziecka, ale także do wspólnego świętowania przedszkolaków po rozpoczęciu kolejnego roku szkolnego. W związku z tym w piątek – 20 września – w nowo wyremontowanej sali gimnastycznej odbyła się uroczystość integrująca dzieci z wszystkich oddziałów przedszkolnych. Były tańce, zabawy i niespodzianki. Maluszki nawiązywały kontakty, uczyły się współdziałania ze starszymi kolegami i koleżankami, a wszystkie dzieci miały okazję doświadczyć tego, że są częścią przedszkolnej wspólnoty. Powtórzyły treść „przysięgi” uczestnicząc w uroczystym ślubowaniu. Na zakończenie każdy otrzymał medal przedszkolaka. A jak było? To widać na zdjęciach.
W ramach Jubileuszowej akcji Sprzątanie Świata 2019 pod hasłem „Nie śmiecimy – Sprzątamy – Zmieniamy!” klasa II c wraz z wychowawczynią M. Bęben przeprowadziła klasowy konkurs plastyczny na ten temat. Dzieci obejrzały film pt. „Segregujemy dla przyszłości” oraz wzięły udział w pogadance na temat recyklingu, odpowiedzialnej konsumpcji i segregowania śmieci. Uczniowie wymyślali i pisali hasła na temat ochrony środowiska oraz sprzątali okolice Piły. Wybrali się także do miejsca, gdzie funkcjonuje „Eko – Edukacja” w Powiecie Pilskim. Tam dzieci zaznajamiały się z segregacją odpadów.
Monika Bęben
Uczniowie klas I c i II a wybrali się na spacer, by przypomnieć sobie zasady bezpiecznego poruszania się ulicami miasta. Na zajęciach omawiali, co oznaczają znaki drogowe w drodze do szkoły oraz jak bezpiecznie przejść przez jezdnię. Na spacerze utrwalili wszystkie wiadomości i udali się ścieżkę edukacyjną przy Powiatowym Centrum Edukacji Ekologicznej w pobliżu naszej szkoły. Uczniowie z wielkim zaciekawieniem przeglądali tablice interaktywne z modułem mówiącym. Pierwszaki słuchały, jak drugoklasiści czytają na głos hasła ekologiczne. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również ławki ze zdjęiami różnych zwierząt i ptaków. Spacer sprawiło, że dzieci poszerzyły swoją wiedzę przyrodniczą i ekologiczną. Z wielką radością wyraziły chęć kolejnego wyjścia i przybliżenia sobie wiedzy dotyczącej ochrony środowiska.
M. Woźniak
W środę 18 września klasa II c miała zaszczyt gościć w swojej klasie kierowcę autobusu miejskiego, Pana Mariusza, który pracuje w MZK. Opowiadał dzieciom o zasadach zachowania się w autobusie i na przystanku. Dał uczniom kilka rad dla podróżujących oraz mówił o ciekawostkach związanych z autobusami. Opowiadał także o stroju kierowcy i pokazywał fotografie przedstawiające dawne i współczesne autobusy. Pod koniec zajęć dzieci otrzymały na pamiątkę książeczkę edukacyjną pt. „Bezpieczny autobus”. Mają przeczytać ją w domu dla utrwalenia zasad bezpieczeństwa w drodze na przystanek, w autobusie oraz gdy z niego wysiadają. Dzieci bardzo uważnie słuchały opowieści Pana Mariusza i chętnie zadawały pytania.
Monika Bęben
17 września uczniowie klasy II b rozpoczęli realizację projektu edukacyjnego „Moje prawa – ważna sprawa”. Głównym celem projektu jest zapoznanie uczniów z najważniejszymi prawami dzieci. Jednym z jego założeń są cykliczne spotkania w bibliotece szkolnej i czytanie opowiadań związanych z tematem. We wtorkowy ranek drugoklasiści wysłuchali opowieści Elizy Piotrowskiej „Prawo do nauki czyli o chłopcu, który spóźniał się do szkoły”. Tekst został zaczerpnięty z książki „12 ważnych praw. Polscy autorzy o prawach dla dzieci” i przeczytany przez Panią Jankun – mamę jednego z uczniów. Następnie dzieci dowiedziały się, że niestety nie w każdym kraju prawo dzieci do nauki jest respektowane. Była również pogadanka o tym, że oprócz praw dzieci mają także obowiązki.
K.B.
W piątek 13 września klasa II c przystąpiła do ogólnopolskiego projektu edukacyjnego wspierającego rozwój czytelnictwa wśród uczniów klas I – III. Drugoklasiści zapoznali się z innowacją pedagogiczną pt. „Czytam z klasą – lekturki spod chmurki” realizowaną przez panią Monikę Bęben. Dzieci poznały harmonogram innowacji, jej cele oraz zadania, które będą musiały wykonywać podczas realizacji. Następnie obejrzały film, w którym „Plastelinowy Czytuś” wprowadził dzieci w świat innowacji. Pod koniec zajęć uczniowie sami wykonywali swoje plastelinowe Czytusie. Przez najbliższe kilka miesięcy będą one towarzyszyły dzieciom i zachęcały do czytania książek. Drugoklasiści od pierwszej chwili pokochali małe ludziki i obiecali, że będą dla nich czytać i wykonywać różne ciekawe zadania.
Monika Bęben
Serdecznie zapraszamy na zebrania z rodzicami
PRZEDSZKOLE
9 września w poniedziałek o godzinie 17.00 zebranie
w oddziale I – sala nr 4
10 września we wtorek o godzinie 17.00 zebrania:
w oddziale II – sala nr 5
w oddziale III – sala nr 6
w oddziale IV – sala nr 7
Uwaga: dzieci nie uczestniczą w zebraniu.
———————————————————————————————————
SZKOŁA PODSTAWOWA
klasy I-III
na al. Niepodległości w dniu 10 września o godzinie 17.00
klas IV-VIII
na ul.Kujawskiej w dniu 11 września o godzinie 17.00
Zebranie Rady Rodziców
w dniu 24.09 o godzinie 17.00 w stołówce w budynku przy ul. Kujawskiej
W ramach realizacji zadań z zakresu bezpieczeństwa uczniów 9 września uczniowie klasy II b wraz z wychowawczynią Barbarą Kuklińską udali się na zajęcia do Miasteczka Ruchu Drogowego przy ulicy Dąbrowskiego. Drugoklasiści uczestniczyli w spotkaniu z edukatorem ze Straży Miejskiej, który uczył dzieci podstawowych zasad bezpieczeństwa pieszego na drodze. Uczniowie utrwalili sobie 5 podstawowych zasad przechodzenia przez wyznaczone miejsca dla pieszych. Oczywiście wszyscy wiedzieli, że to pasy. Dzieci zapoznały się ze znakami drogowymi, ich podziałem na znaki nakazu i zakazu. Wszyscy pomyślnie przeszli test sprawdzający. Ostatnim punktem wycieczki była jazda na rowerach z zachowaniem szczególnej ostrożności na drodze. Wszyscy musieli jeździć zgodnie z zasadami ruchu drogowego i respektowaniem obowiązujących znaków na drodze i sygnalizacji świetlnej. Większość drugoklasistów jeździła sprawnie i poruszała się w bezpieczny sposób. Wycieczka edukacyjna podniosła poziom wiedzy uczniów w zakresu bezpiecznego poruszania się po drogach, ostrożnego i uważnego przechodzenia przez jezdnię, aby w przyszłości stali się wzorowymi użytkownikami dróg.
B. Kuklińska
W pierwszym tygodniu nauki uczniowie klasy II a pożegnali wakacje na dobre. Każdy prezentował swoje skarby przywiezione z wakacyjnych podróży i w kilku zdaniach opowiadał ciekawą historię. Po zakończeniu prezentacji dzieci przystąpiły do wykonania kamiennych figurek. Okazało się, że wyobraźnia i fantazja świetnie zadziałały. Dzieci wykonały rodzinkę żółwi, ptaki, ryby, myszki, kotki, a nawet postać człowieka. Wszystkie figurki towarzyszyły uczniom podczas opracowywania klasowego kontraktu zachowania.
M.Woźniak