Orzeł Matematyczny

27 października 2020 r. Uczniowie klas II i III wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie „Orzeł Matematyczny”. Składamy gratulacje wszystkim uczniom, którzy w tym trudnym czasie postanowili wziąć udział w konkursie, wykazując szczególne zainteresowanie przedmiotem i zaangażowaniem w naukę. Z radością informujemy, że wśród laureatów konkursu znaleźli się uczniowie z naszej szkoły  🙂

Najwyższy wynik w szkole uzyskali:

Aleksander Prószyński z kl. II c – laureat, VII miejsce w kraju,

Lena Januszewska z kl. III b – laureat, VII miejsce  w kraju.

Kolejne sukcesy uzyskując tytuł laureat, VIII miejsce w kraju zdobyli:

Magdalena Piechocka kl. II c,

Lidia Sobczak kl. II b, 

Piotr Stadnik kl. II c

Leonard Świerczewski kl. II b

Serdecznie gratulujemy! 

A.Skrypak-Schiller

>>zobacz zdjęcia<<

Rejonowy etap konkursu fizycznego

20 stycznia 2021 roku w środę odbył się Wojewódzki Konkurs Fizyczny – etap rejonowy w formie zdalnej, do którego przystąpił jeden uczeń klasy ósmej naszej szkoły. Konkurs trwał 90 minut oraz zawierał zadania zamknięte i otwarte.

Oto wynik konkursu:

wkf14972 – 23pkt

Niestety uczeń  nie przeszedł do etapu wojewódzkiego. Mimo wszystko gratulujemy mu sukcesu i  realizacji dalszych marzeń. 

Iwona Manikowska

Posiłek w szkole i w domu

W dniu dzisiejszym wszystkie nasze panie z kuchni przeszły szkolenie z obsługi nowych pieców konwekcyjnych, które zakupiliśmy w ramach rządowego programu „Posiłek w szkole i w domu”. Wspólnie z doradcą kulinarnym firmy RM Gastro Polska, Panem Marcinem Puczka, przygotowały wspaniałe i pyszne dania. Zdały egzamin i otrzymały Certyfikaty.

Nowy sprzęt pomoże w tworzeniu nowych i smacznych dań, które urozmaicą szkolne menu.    

Konkursy z fizyki

W grudniu w naszej szkole odbyły się dwa Szkolne Listopadowe Konkursy: „Fascynujące Doświadczenia na Fizyce” oraz „Poezja w fizyce”, których organizatorem była nauczycielka fizyki Iwona Manikowska. Pomysł na konkursy zrodził się podczas nauki zdalnej. Celem było nie tylko utrwalić wiadomości z lekcji, ale także zainspirować do poznawania nauki przez zabawę.

W pierwszym konkursie uczniowie mieli do wyboru zaprojektować ciekawe, dowolne doświadczenie z podstawy programowej z fizyki w formie karty pracy, nakręcić film dowolnego doświadczenia wykonanego samodzielnie za pomocą komórki lub wykonać przyrząd jako pomoc naukową, który można wykorzystać do omawiania treści z fizyki podczas lekcji. Natomiast w drugim konkursie uczeń mógł napisać wiersz lub fraszkę – z rymami lub nie, ale koniecznie nawiązujący do treści omawianych na fizyce. Konkurs był przeznaczony dla klas VII i VIII.

Uczestnicy zostali nagrodzeni oceną cząstkową z przedmiotu i otrzymali dyplomy. Na każdym poziomie klas za pierwsze miejsce otrzymali nagrody rzeczowe, natomiast za drugie i trzecie miejsce słodki upominek.

A oto wyniki:

Konkurs „Poezja w fizyce”

Na poziomie klas siódmych:

I miejsce – Zofia Szubart, klasa VIId

II miejsce – Jakub Pigłowski, klasa VIIa

III miejsce – Klaudia Zając, klasa VIIb

Mikołaj Nagel, klasa VIIb

Na poziomie klas ósmych:

I miejsce – Marika Pytlarz, klasa VIIIb

II miejsce – Yeva Kiru, klasa VIIIb

III miejsce – Paweł Samul, klasa VIIIc

Konkurs „Fascynujące doświadczenia na fizyce”

Na poziomie klas siódmych:

I miejsce – Mateusz Świderski, klasa VIIa

II miejsce – Nikola Ptasińska, klasa VIIb

Na poziomie klas ósmych:

I miejsce – Marika Pytlarz, klasa VIIIb

Uczniowie naszej piątki spisali się na medal. Gratuluję Wam pomysłu i dziękuję za zaangażowanie.

Z nagrodzonych wierszy powstał tomik „Poezja w fizyce”, który można podziwiać poniżej.

Tomik poezji

Poniżej linki do doświadczeń uczniów:

Doświadczenie 1

Doświadczenie 2

Doświadczenie z działu Dynamika – N.Ptasińska pobierz

 

Uwaga!

Szanowni Rodzice/ Opiekunowie, drodzy Uczniowie klas 1-3

W związku z planowanym powrotem uczniów edukacji wczesnoszkolnej do szkół z dniem 18 stycznia 2021 ,przypominamy o obowiązujących procedurach bezpieczeństwa Covid 19, które znajdziecie państwo powyżej pod hasłem „Szkoła w czasie pandemii – zbiór informacji”.

Trener, przyjaciel, po prostu dobry człowiek…

 

Z ogromnym żalem zawiadamiamy
o śmierci w dniu 3 stycznia 2021r.
wieloletniego nauczyciela naszej szkoły, kolegi i przyjaciela

Piotra Idzikowskiego.

 

Nabożeństwo żałobne odbędzie się
w sobotę 9 stycznia 2021r.w parafii św. Antoniego godz. 12:00
Ceremonia pogrzebowa
9 stycznia 2021r. 13:00 (początek kwatera 5A)

„Magiczne przygody Klaudii” on-line

Zakończył się okres świąteczny, ale nadal trwamy w kwarantannie. Nie pomaga, że do szkoły wracamy dopiero 18 stycznia. Dlatego wychodząc naprzeciw osobom spędzającym czas w domu i lubiącym czytać, klasa 6B oddaje do Waszej dyspozycji książkę, którą własnoręcznie napisała i wydała. Książka będzie też dostępna w bibliotece szkolnej, ale to niestety dopiero po powrocie do nauczania stacjonarnego.

Link poprowadzi Was na stronę zarówno z treścią samej książki, jak i historią jej powstawania. Zapraszam do zapoznania się z jej treścią, bo naprawdę osoby piszące wykonały gigantyczną pracę. Miło też będzie jak na głównej stronie książki, po zapoznaniu się z jej treścią dodacie krótki komentarz.

>> strona z książką <<

Życzenia świąteczne

Niech zbliżające się Święta Bożego Narodzenia spędzone w gronie najbliższych przyniosą Państwu wiele radości, ciepła i optymizmu. W nadchodzącym 2021 roku życzymy, by szczęście i pomyślność nigdy Państwa nie opuszczały, a wiara codziennie dodawała sił i energii do tworzenia i realizacji nowych pomysłów.

Spokojnych Świąt Bożego Narodzenia

życzy Dyrekcja i Grono Pedagogiczne SP 5

Uwaga konkurs!

Szkolny Samorząd Uczniowski ogłasza konkurs literacki pt. „Złote pióro” o miano najlepszego autora komiksu, książki lub jej recenzenta. Do udziału zapraszamy wszystkich uczniów naszej szkoły.
         Nawet jeśli nie jesteś pożeraczem książek (choć to świetna duchowa strawa – polecamy!), ani molem książkowym (niektórzy przedstawiciele homo sapiens mają taką owadzią przypadłość), ani też zbieraczem białych kruków (bo wolisz otaczać się czarnymi owcami), ten konkurs jest adresowany właśnie do Ciebie. Chyba każdy z nas ma swoją ulubioną książkę/komiks lub pisze pamiętnik. Dlatego tym bardziej warto to wykorzystać i przelać swoje myśli na papier.
         Co zrobić, by wziąć udział w konkursie? Trzeba spełnić jeden z 3 warunków: stworzyć komiks, napisać książkę/zbiór opowiadań lub recenzję swojej ulubionej powieści w języku polskim tudzież angielskim oraz wysłać swoją pracę do 28 lutego 2021 roku e-mailem na adres: mateusz.pazdej@wp.pl
         Co można zyskać? Nagrodę i sławę wybitnego pisarza, autora komiksu lub recenzenta. Nagrodzone prace opublikujemy na naszej stronie internetowej oraz profilu FB. Szczegółowy regulamin został załączony w wiadomości przesłanej poprzez e-dziennik Vulcan.

Najpiękniejsza Kartka Bożonarodzeniowa

   
Szkolny Samorząd Uczniowski zorganizował w grudniu konkurs pt. „Najpiękniejsza Kartka Bożonarodzeniowa.” Spotkał się on z dużym odzewem, ponieważ zgłoszono ponad 100 prac.
            Dziękujemy serdecznie wszystkim uczniom za nadesłane zdjęć Waszych kartek świątecznych. Wszystkie prace są prześliczne oraz cudownie oddają magiczny i wyjątkowy nastrój Świąt Bożego Narodzenia!
            Oto lista wyróżnionych:
kat. klasy I: 
1a: Lena Wełniak;
1b: Stefan Bratkowski, Patrycja Chojnacka, Emilia Falfer, Emilia Goszka, Aleksandra Gryll, Lena Jankowska, Filip Juszkiewicz, Filip Kaczor, Nelly Krzyżaniak, Antoni Leszko, Jakub Majerowski, Paweł Malinowski, Anastazja Orzechowska, Antonina Roszkowska oraz Małgosia Wiśniewska;
1c: Alicja Kozar oraz Aurelia Kurzajczyk.
 
kat. klasy II: 
2a: Wiktor Kowalski oraz Kondrad Król;
2c: Zosia Urbańska.
 
kat. klasy III: 
3a: Julia Majocha; 
3c: Roksana Ratajczyk.
 
kat. klasy IV:
Michalina Danielska, Jakub Indyka oraz Michał Nowak z 4b.
 
kat. klasy V: 
5a: Józef Berndt, Zuzanna Główczewska, Paweł Kaczor, Oliwia Kałabuk, Jakub Kamba-Kibatshi, Szymon Kończak, Błażej Król, Ksawery Lorenz, Piotr Majerowski, Anna Majocha, Marta Manowska, Marcelina Michno, Jagoda Nożyńska, Veronika Panasiuk, Marcel Raczyński, Patrycja Ratajczyk, Liliana Szklarek oraz Martyna Szulc;
5b: Zuzanna Doligała, Wiktoria Grzelak, Samanta Hryncewicz, Anna Janowska, Michał Juszkiewicz, Agata Kaczor, Wiktoria Lipska, Oliwier Lipski, Dawid Mądry, Karol Nelkner, Vanessa Piotrowska, Wiktoria Piotrowska oraz Olivier Wójcik.
 
kat. klasy VI: 
6a: Zosia Berndt oraz Hanna Hermaszczuk;
6b: Amelia Ereńska;
6c: Antonina Jechalik;
6d: Dawid Bęben, Julia Brewka, Szymon Golczyk, Filip Klejna, Michał Nadolski, Amelia Nosal, Kaja Nowicka, Vanessa Tetzlaff oraz Jakub Wiśniewski.
 
kat. klasy VII-VIII: 
7a: Wiktoria Janowska, Nadia Nowak, Jakub Pigłowski, Martyna Serwatka, Zuzanna Sławińska, Bartosz Sławiński oraz Mateusz Świderski;
7b: Inga Tykwińska oraz Miłosz Jakubczyk.
M.Pazdej

Christmas Cards-projekty edukacyjne z języka angielskiego

W atmosferze nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia uczniowie z klasy 1b, 5a, 5b, 6d oraz 7a zrealizowali projekty edukacyjne z języka angielskiego pt. „Christmas Cards” w ramach, których powstały piękne kartki świąteczne wraz z życzeniami po angielsku. Rozwinęły one w dzieciach pasję kreatywności oraz wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój. Uczestnicy wykonali je różnymi technikami, stąd też są kartki bardzo klasyczne jak i niezwykle oryginalne i niepowtarzalne. Jedno jest pewne – nasi uczniowie potrafią już napisać życzenia świąteczne w języku angielskim i mogą wysłać je do swoich zagranicznych kuzynów, kolegów czy też koleżanek. Dziękuję wszystkim za zaangażowanie i gratuluję cudownych prac. Można je obejrzeć w zamieszczonym linku.
M.Pazdej

Projekty edukacyjne z języka angielskiego

Sztuka efektywnego przyswajania nowych słówek to kluczowy element w nauce języków obcych, ponieważ bez ich znajomości nie jesteśmy w stanie płynnie komunikować się z innymi osobami. Obejmuje ona nie tylko poznanie nowych wyrazów lecz również powtarzanie i utrwalanie tych, które opanowaliśmy już wcześniej. Dlatego w celu skutecznego wzbogacenia zasobu swojego słownictwa klasy 5a, 5b, 6d, oraz 7a podjęły się zrealizowania zdalnych projektów edukacyjnych z języka angielskiego związanych z zastosowaniem metody mapy myśli, która pozwoliła im na kreatywne notowanie nowych słów oraz kojarzenie ich ze sobą. Uczestnicy wykorzystali w niej obrazy, symbole i kolorystykę; czyli wszystko, co ułatwiło im szybsze zapamiętywanie. To dobry sposób na naukę poprzez zabawę. Polecamy wszystkim uczniom!
M.Pazdej

Szachy w szkole

 

Szkoła Podstawowa nr 5 w Pile realizuje projekt pod patronatem Polskiego Związku Szachowego

„Edukacja przez Szachy w Szkole”

Gra w szachy rozwija i stymuluje rozwój dziecka. Grając w szachy dziecko rozwija wyobraźnię oraz  logiczne myślenie, ale to niejedyne zalety. Grając w szachy dziecko uczy się planowania  i przewidywania ruchów przeciwnika, ponadto rozwija koncentrację, cierpliwość i determinację. Królewska gra uczy postawy fair play oraz radzenia sobie z porażką.

Myślę, że można tu zacytować znakomitego szachistę Paula Morpy’ego, który był uznawany za nieoficjalnego mistrza świata w latach 1858 – 1860.

„Nauczcie dzieci grać w szachy, a o ich przyszłość możecie być spokojni”

W obecnym roku szkolnym po raz pierwszy, nasza szkoła bierze udział  w projekcie pod patronatem Polskiego Związku Szachowego „Edukacja przez Szachy w Szkole”. W naszej szkole zajęcia prowadzone są  w 2 grupach. Pierwszą grupę stanowią uczniowie klas 1–3, natomiast drugą grupę tworzą uczniowie klas 4-8.

Zajęcia prowadzone są przez instruktora z certyfikatem PZ Szach, posiadającego tytuł szachowy kandydata na mistrza krajowego Pawła Bębna.

Czym zastąpić brzydkie słowa?

 
W związku z Międzynarodowym Dniem bez Przekleństw przypadającym na 17 grudnia 2020 r. Szkolny Samorząd Uczniowski zorganizował konkurs plastyczny pt. „Czym zastąpić brzydkie słowa?”
 
W kategorii indywidualnej wyróżnione zostały następujące osoby:
Liliana Szklarek z klasy 5a, Antonina Jechalik z klasy 6c, Antonina Roszkowska z klasy 1b, Olivier Wójcik z klasy 5b, Kacper Macioszek z klasy 4c, Michał Nowak z klasy 4b oraz Wiktoria Kamba-Kibatshi z klasy 8a.
 
Natomiast w kategorii drużynowej najlepszy projekt został wykonany przez klasę 7a.
 
Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom!
 

M.Pazdej

Nasi artyści

18 grudnia w RCK w Pile, dwoje uczniów naszej szkoły odebrało nagrody zdobyte w miejskich konkursach artystycznych. Mateusz Świderski z kl. VII a za I MIEJSCE  w konkursie:  „Nasza misja, zerowa emisja” oraz Małgorzata Kaja z kl. VIII a otrzymała WYRÓŻNIENIE w konkursie: „Jesień z historią w tle”.
Serdecznie gratulujemy!

A.Świderska

>>zobacz zdjęcia<<

„Piesek, mój przyjaciel”- przedszkolny konkurs plastyczny

Podsumowanie konkursu plastycznego „Piesek – mój przyjaciel” odbyło się podczas obchodów Dnia Kundelka. Został on zorganizowany dla przedszkolaków z oddziałów przedszkolnych w ramach współpracy z pilskim Oddziałem Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce. Konkurs miał na celu: rozwijanie pomysłowości i kreatywności dzieci poprzez twórczość plastyczną, wzmacnianie wiary dzieci we własne możliwości, zainteresowanie różnymi technikami plastycznymi oraz uczenie szacunku do zwierząt. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni dyplomami i upominkiem – książeczką o zwierzętach.
Wyróżnienia w konkursie otrzymali:
·         Amelia Kordek,
·         Konstancja Putkowska,
·         Bruno Smolarz,
·         Michał Jasianek.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy! Zachęcamy do obejrzenia galerii prac.
B.Oleszak

Dwa I miejsca w Karate Tradycyjnym

        
W sobotę 12 grudnia w Pile odbył się IX Ogólnopolski Turniej w Karate Tradycyjnym. Miło mi poinformować, że dwie uczennice z naszej szkoły zajęły w nim czołowe miejsca. Pierwsza uczestniczka zawodów to Liliana Szklarek, która zajęła I miejsce  w karate tradycyjnym w kategorii KATA 10-12 lat. Druga to Ania Majocha, zdobywczyni I miejsca w kategorii KATA 8-11 lat. Obie zawodniczki chodzą do klasy 5 a. Gratulujemy!
 
                                                                                             M. Zięcik

Konkurs na najpiękniejszą kartkę bożonarodzeniową

Ze Świętami Bożego Narodzenia związanych jest wiele tradycji. Jedną  z nich jest wysyłanie kartek świątecznych, które mogą przybrać różne formy. Dzisiaj, wiele osób przesyła życzenia za pomocą telefonu czy komputera. Na szczęście, w dobie rozwoju informatyki, nie zapominamy o  wysyłaniu kartek świątecznych tradycyjną drogą – czyli przez listonoszy. Sami adresaci, niejednokrotnie zachwyceni sposobem ich wykonania oraz treścią życzeń, zatrzymują je na długo układając na szafkach tudzież kredensach. Najpiękniejsze kartki świąteczne to te, które powstają w naszych domach. Własnoręcznie wykonane przez dzieci, ozdabiane różnymi technikami, z życzeniami płynącymi prosto z serca.  I właśnie takie epickie prace mogą wziąć udział w konkursie organizowanym przez Szkolny Samorząd Uczniowski pt. „Najpiękniejsza kartka bożonarodzeniowa”. Technikę wykonania pozostawiamy kreatywności uczestników. Mogą być one ozdobione kolorowym papierem, farbami, kredkami, plasteliną, słomą, bibułą, włóczką, koronką, wstążką, a nawet zielonymi  gałązkami. Pomysłowość i ich barwność najlepiej ukażą zdjęcia wraz z uśmiechniętymi autorami, które należy przesłać na adres mailowy: mateusz.pazdej@wp.pl w terminie do 20 grudnia 2020 roku. Życzenia można złożyć w jednym z trzech języków: polskim, angielskim lub niemieckim.
M.Pazdej
 

 

 

Książka klasy 6B – „Magiczne przygody Klaudii”

Uczniowie klasy 6B: Serocka Joanna, Serocka Zuzanna, Szatkowska Natalia i Hływa Karol, w okresie pandemii od marca do sierpnia 2020r., pisząc, każda osoba w jeden dzień tygodnia, stworzyli książkę liczącą ponad 100 stron: „Magiczne przygody Klaudii”. Już w nowym roku szkolnym, reszta uczniów klasy stworzyła ilustracje. Właśnie została wydana. Zapraszamy do szkolnej biblioteki. Dla uczniów był to dodatkowy prezent Mikołajkowy. Autorem pięknej okładki jest Adrianna Dettlaff. Naprawdę gratulacje dla uczniów, za 6 miesięcy wytrwałej pracy. Projekt poprowadził wychowawca: Pan Mariusz Trębacki.

       

I Powiatowe Mistrzostwa w Chińczyka online

5 grudnia 2020 roku Szkolny Samorząd Uczniowski zorganizował I Powiatowe Mistrzostwa w Chińczyka online. Najlepsze wyniki w naszej reprezentacji osiągnęli:
1. Zosia Pawlak z klasy 4a,
2. Błażej Król z klasy 5a,
3. Marta Manowska z klasy 5a,
4. Józef Berndt z klasy 5a,
5. Vanessa Piotrowska z klasy 5b,
6. Wiktoria Piotrowska z klasy 5b.
Etap wojewódzki odbędzie się w kwietniu 2021 r. Serdecznie gratulujemy Wszystkim laureatom!

M.Pazdej

 

Cyfrowa Szkoła – Wygraliśmy!

Szkoła Podstawowa nr 5 im. Dzieci Polskich w Pile w roku szkolnym 2019/2020 uczestniczyła w unikatowym w skali kraju projekcie – Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@ 2020.

Projekt realizowany był w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa 8, Działanie 8.1, Poddziałanie 8.3, którego celem było podnoszenie kompetencji kluczowych uczniów poprzez organizację zajęć pozalekcyjnych. W II edycji projektu wzięło udział  150 szkół z Wielkopolski, w tym grupa uczniów  pilskiej „Piątki”. Na etapie zgłaszania szkoły do projektu, dokonaliśmy wyboru jednego z czterech podprojektów – naszym zdaniem optymalnego dla naszego miasta oraz potrzeb uczniów – Cyfrowa Dziecięca Encyklopedia Wielkopolski. Wyzwanie prowadzenia podprojektu podjął wychowawca klasy V b – nauczyciel pasjonat Mariusz Trębacki.

Zadaniem uczniów był wybór wydarzenia, obiektu lub miejsca mającego znaczenie dla Wielkopolski. Nie ukrywamy, że zależało nam na udokumentowaniu wydarzeń mających znaczenie dla naszego miasta. Podjęliśmy decyzję, że obiektem badań będzie działalność zawodowa i społeczna rodziny Tobołów – śp. Pana Bogdana Toboły. Praca uczniów polegała na poszukiwaniach źródłowych (pozyskaniu informacji z wielu źródeł, którymi były dawne czasopisma, pamiętniki, relacje mieszkańców regionu, wywiady). Uczniowie  pozyskując informacje nagrywali filmiki, robili zdjęcia, opracowywali scenariusze wywiadów i spotkań, słowem przygotowywali bazę do artykułu hasłowego do Encyklopedii Wielkopolski, która będzie dostępna w Internecie.

Czas na realizację działań projektowych nie był łatwy, gdyż wiosną pojawił się problem z możliwością kontaktów face – to –  face z powodu epidemii. Tym bardziej cieszymy się ogromnie, że działania naszych uczniów zostały docenione przez organizatorów.

Mamy to – zajęliśmy I miejsce. Gratulujemy panu M. Trębackiemu i uczniom klasy (teraz już) VI B. Z przyjemnością przekazaliśmy gratulacje i nagrody całej ekipie zaangażowanej w projekt finansowany ze środków UE, Samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz Gminę Piła. Dzięki nim I miejsce zostało nagrodzone tabletami wysokiej klasy, które otrzymał każdy uczeń biorący udział w projekcie oraz ich opiekun.

 

Poniżej zamieszczamy kilka filmików z realizacji projektu.

Prezentacja grupy

Wywiad z p. Wojciechem Kicmanem

Spotkanie z p. Piotrem Tobołą

Wizyta w ZSB i ZSG

Filmik podsumowujący projekt

E.Puchalska

Europejski Tydzień Autyzmu

Europejski Tydzień Autyzmu, który co roku przypada w pierwszym tygodniu grudnia to kolejna okazja do promowania pozytywnych postaw wobec osób ze spektrum autyzmu. Jesteśmy tolerancyjni i otwarci, rozumiemy i chcemy poznawać nie tylko w kwietniu 🙂 …

M.Wieczorek