Dzika zagroda

W ramach realizacji innowacji pedagogicznej „Przyroda i ja” we wtorek 7 maja uczniowie klasy I b z wychowawczynią Barbarą Kuklińską udali się na lekcję edukacji przyrodniczej do „Dzikiej Zagrody” w Jabłonowie niedaleko Mirosławca. Po przyjeździe na miejsce dzieci udały się do zagrody żubrów. Te ogromne, stateczne zwierzęta zachwyciły swym wyglądem. Pani przewodniczka bardzo ciekawie opowiadała o ich życiu, budowie i zwyczajach. Pierwszoklasiści mogli dotknąć sierści, która była w dotyku puszysta i bardzo gęsta. Właśnie teraz jest czas na zmianę ich odcienia futra z zimowego na letni. Następnie każde dziecko karmiło żubra marchewką lub kawałkiem jabłka. Po zakończeniu karmienia uczniowie przeszli do tablic, które przedstawiały budowę żubrów i ich szkielety. Pierwszaki dowiedziały się, dlaczego kręgosłup żubra jest wygięty i ma garb. Oczywiście potrzebne jest to do utrzymania potężnej głowy tego ssaka. Następnie wszyscy przeszli do terenu zamieszkanego przez rysie. Uczniowie wypatrzyli w trawie śpiące rysie, a na ich uszach ozdobne „pędzelki”. Dzieci poznały również imiona wszystkich żyjących tam żubrów i rysi. Ostatnim punktem wycieczki było ognisko i pieczone kiełbaski, które każdy sam sobie upiekł. Wycieczka zakończyła się wesołymi zabawami na świeżym powietrzu. Była to wspaniała, żywa lekcja przyrody. Bezpośredni kontakt z żubrami pozwolił na poznanie tajników życia tych pięknych zwierząt.

B. Kuklińska

>>zobacz zdjęcia<<