Sadzimy drzewka

W ramach realizacji innowacji pedagogicznej „Przyroda i ja” uczniowie klasy II b wspólnie z rodzicami oraz z wychowawczynią B. Kuklińską przeprowadzili akcję sadzenia drzewek. Od rana przygotowywano łopaty, ziemię i oczywiście sadzonki drzew. Wspólnymi siłami zasadzono lipy, dąb i klon. Drugoklasiści rozpoczęli prace od podzielenia się na grupy i wybrania lidera. Następnie (oczywiście z pomocą dorosłych) wykopywali dołki. Niektórzy uczniowie nigdy przedtem nie mieli okazji kopania i bali się nawet dżdżownicy. Ci bardziej samodzielni nie jeden raz obcowali z łopatą, co było widać na pierwszy rzut oka. Po wsadzeniu drzewek odbyła się pogadanka na temat „Po co nam drzewa?”, podczas której uczniowie odpowiadali na pytania i dzielili się swoją wiedzą z innymi. Drugoklasiści wiedzieli, jak ogromne znaczenia dla naszego środowiska mają drzewa, oraz że ich brak prowadzi do globalnego ocieplenia. Dzieci zapamiętały powiedzenie, że drzewa to „płuca ziemi” i należy o nie dbać, sadzić je i pielęgnować. Mali przyrodnicy obiecali, że nie będą niszczyć drzew ani sadzonek, by w przyszłości ich dzieci mogły oddychać świeżym powietrzem, wypoczywać i bawić się w ich cieniu.

B. Kuklińska