W krainie bombek

W środę 20 listopada uczniowie klas pierwszych, drugich i III c wraz z wychowawcami wyruszyli na wycieczkę do fabryki szklanych ozdób choinkowych w Gnieźnie. Po przybyciu na miejsce dzieci zostały podzielone na grupy. Każda grupa pod kierunkiem przydzielonego przewodnika rozpoczęła zwiedzanie fabryki. Poruszając się wyznaczoną trasą dzieci zapoznały się z kolejnymi etapami produkcji bombek. Przyglądały się, w jaki sposób pracownicy nadają kształt bombkom. Następnie z uwagą obserwowały zachodzącą między odpowiednio dobranymi składnikami reakcję chemiczną, w wyniku której szklana, przeźroczysta bombka stawała się srebrzystą, lśniącą kulą. Mogły zobaczyć też lakierowanie bombek. W dekoratorni miały możliwość podziwiać piękne, kolorowe, szklane cudeńka wychodzące spod sprawnych, zręcznych rąk pań dekoratorek. Należy podkreślić, że wszystkie szklane ozdoby choinkowe są w tej fabryce wyrabiane ręcznie.Później dzieci wzięły udział w warsztatach malowania bombek. Osobiście mogły przekonać się, że zdobienie bombek wcale nie jest takie łatwe. Wymaga cierpliwości i dokładności. Jednak nasi uczniowie wykazali się dużą kreatywnością i każda bombka przez nich ozdobiona była jedyna w swoim rodzaju: oryginalna i niepowtarzalna.  

       Po obiedzie, choć zmęczeni, ale pełni wrażeń uczniowie wyruszyli w drogę powrotną. Każdy uczestnik wycieczki otrzymał na pamiątkę bombkę z własnym imieniem.

M. Prus

>>zobacz zdjęcia<<