Spotkanie z mitologią grecką

03. grudnia uczniowie klas V obejrzeli musical dydaktyczny zatytułowany „Bogowie i herosi”. Zostali zaproszeni do świata, w którym Odyseusz chce odnaleźć po latach drogę do ukochanej Itaki, Tezeusz pragnie znaleźć wyjście z labiryntu Minotaura, a Prometeusz wykraść bogom ogień i podarować go stworzonym przez siebie ludziom.
Przewodniczką po tych fascynujących historiach była piękna bogini miłości, Afrodyta, która w zabawny sposób, w towarzystwie greckiego chóru, prezentowała i komentowała losy bohaterów. Dodatkowymi hasłami wywoławczymi w musicalu były mitologiczne symbole i związki frazeologiczne, które weszły do potocznego języka i funkcjonują w nim do dziś. Dzięki temu uczniowie dowiedzieli się, co oznacza „nić Ariadny”, „koń trojański”, „syzyfowa praca” czy „puszka Pandory”. Przedstawienie było znakomitą okazją do poszerzenia i utrwalenia wiedzy z zakresu mitologii greckiej.

M. Turek