11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości .

11 Listopada większość ludzi traktuje jako dzień wolny od pracy i nauki. Niewiele z nas zastanawia się nad tym co kryje się za liczbami, datami, czy faktami historycznymi. Jest to czas kiedy powinniśmy znaleźć miejsce na autentyczną refleksję, ale także na radość.
 
Na skutek trzeciego rozbioru Polski w 1795 roku państwo polskie zniknęło z mapy Europy. Pomimo wielu powstań, nie udało się odzyskać wolności. Dopiero światowy konflikt, w którym wzięły udział wszystkie państwa zaborcze, stał się szansą na niepodległość. W czasie I wojny światowej (1914-1918) zaborcy Polski stanęli przeciwko sobie. W listopadzie 1918 roku, po 123 latach nieobecności na mapach politycznych Europy, Polska odzyskała niepodległość. Stało się to dzięki wytrwałości aktywnej części polskiego społeczeństwa, które w okresie niewoli przekazywało nowym pokoleniom młodych Polaków przywiązanie do języka i kultury narodowej.
 
Dzień 11 Listopada to dzień wyjątkowy, dlatego uczniowie naszej szkoły, pomimo zdalnej edukacji, poprzez piękne życzenia dla Polski, plakaty i karykatury “ojców polskiej niepodległości”, pokazali nieco współczesną wizję 11 Listopada. Zobaczcie sami 🙂
 
A już jutro całą społeczność szkolną zapraszam na patriotyczną niespodziankę ! 🙂 Koniecznie zajrzyjcie na stronę szkoły!
                                                                                                                              Monika Szczuka-Flis