Coś z niczego

W tym roku szkolnym zrealizowano w grupie 4, 5 – latków projekt edukacyjny „Coś z niczego”, którego celem było wzbogacenie wiedzy o środowisku przyrodniczym oraz podejmowanie kreatywnych i twórczych działań w celu wykonania czegoś z nieużytków.   W ramach wzbogacenia wiedzy o środowisku dzieci m.in. obchodziły „Światowy Dzień Drzewa”, „Pierwszy Dzień Jesieni”, „Międzynarodowy Dzień Jeża”, „Powitanie wiosny”, „Światowy Dzień Dzikiej Przyrody”, „Światowy Dzień Wiatru”, Dzień Kota”, „Dzień Dinozaura”, Dzień Marchewki”, Dzień Polskiej Niezapominajki”. Obchodom towarzyszyły wystawy i gazetki tematyczne.

W dniu 2 grudnia 2021r. dzieci spotkały się z przedstawicielką Pilskiego Regionu Gospodarki Odpadami Komunalnymi w celu utrwalenia wiedzy o zagrożeniach środowiska naturalnego, wynikających m.in. z palenia śmierci oraz w celu wzbogacenia wiadomości na temat właściwego segregowania nieużytków.

Przez cały rok szkolny, przy wsparciu rodziców zbierano materiał przyrodniczy  i nieużytki, które wykorzystano do zabaw swobodnych i zajęć edukacyjnych, takich jak zabawy plastyczno – konstrukcyjne, matematyczne, dydaktyczne, rytmiczne, badawcze, twórcze, oddechowe, ruchowe, zręcznościowe. W trakcie realizacji projektu przeprowadzono ponad 110 zajęć edukacyjnych, niektóre z nich w ramach tematów kompleksowych: „Dbamy o przyrodę i poznajemy sposoby wykorzystania nieużytków”, „Jesienna wizyta w sadzie i ogrodzie”, „Jak być Eko”. Dzieci wykonały z nieużytków prace zbiorowe np. obrazy – „Las w Wielkopolsce”, „Flaga Polski”, „Łąka pełna niezapominajek”, „Szkielet dinozaura”, „Serce z włóczki”, makiety – „Dżungla” i „Wiosenny ogródek”, plakaty – o ptakach i jeżach, grę planszową „Wąż”.  Z nieużytków przygotowały także prezenty dla przedszkolnych gości oraz bliskich im osób z okazji ich święta – dla dziewczynek z grupy, przyjaciela, babci, dziadka, mamy, taty.

Dzieci systematycznie segregowały nieużytki, wykorzystując pojemniki znajdujące się w holu oddziałów przedszkolnych. Systematycznie zbierały także nakrętki, które wrzucały do pojemnika na zewnątrz budynku. W sali zajęć zorganizowano kącik ekologiczny, wyposażony w przedmioty potrzebne do obserwacji środowiska przyrodniczego takie jak: lupy, lornetkę, pęsety, próbówki, książki o tematyce ekologicznej.

W grupie III uroczyście obchodzono dwa święta ekologiczne: „Światowy Dzień Recyklingu” i „Dzień Ziemi”

– W dniu 18.03.2022r. w ramach obchodów „Światowego Dnia Recyklingu” dzieci m.in: obejrzały film edukacyjny „Gdzie znikają śmieci”, wzbogacający ich wiedzę o segregacji śmieci i recyklingu, ćwiczyły praktyczną segregację odpadów w zabawie dydaktycznej „Segregujemy śmieci” i wykonały pracę plastyczną „Ptaki” z wykorzystaniem papierków po cukierkach.

– W dniu 22.04.2022r. wspólnie z dziećmi z innych oddziałów przedszkolnych obchodzono „Dzień Ziemi”. Tego dnia m.in. odbyło się spotkanie z p. Małgorzatą Platą z Nadleśnictwa Kaczory, podczas którego dzieci poznały znaczenie tego święta, ćwiczyły segregację śmieci oraz poznały ptasie tajemnice. Dzieci miały także okazję obejrzeć inscenizację wiersza „Sznurek Jurka” L. Szołdry, uświadamiający im problem niewłaściwego postępowania                        z odpadami. Obchody „Dnia Ziemi” w grupie zakończyło sprzątanie szkolnego placu zabaw, dzięki czemu dzieci utwierdziły się w potrzebie tego typu działań.

Promowano także wartości ekologiczne w najbliższym środowisku:

Przedszkolaki brały udziały udział w 3 ekopatrolach i przemarszu ekologicznym ulicami najbliższego osiedla:

4.10.2022r. – oglądały wystawę, dotyczącą zagrożeń  ekologicznych znajdującą się przed Starostwem Powiatowym,

22.11.2022r. – poznały źródła zanieczyszczenia powietrza podczas patrolu „Co dymi”,

4.03.2022r. – obejrzały teren wokół przedszkola i na wyspie i oceniły jego czystość, w ramach ekopatrolu  „Czy inni dbają o czystość otoczenia”. Porozmawiały także z woźnym na temat sposobów dbania o porządek na terenie szkoły.

22.04.2022r.- podczas obchodów „Dnia Ziemi” przygotowały transparent promujący wartości ekologiczne i wspólnie z innymi dziećmi przemaszerowały ulicami osiedla, informując mieszkańców o potrzebie ochrony środowiska.

Dzieci brały udział w 2 miejskich konkursach plastycznych, podczas których przygotowały prace z nieużytków:

– Amelia Kordek w konkursie „Jestem zdrowy – wiem co jem, więc idę do szkoły” (listopad 2021r.). Dziewczynka zajęła II miejsce.

– Natalia Modrzyńska w konkursie „Chronisz naturę – nic wielkiego, robisz dla Ziemi coś dobrego”, w którym zajęła II miejsce.

W ramach projektu przygotowano i przeprowadzono w dniu 28.04.2022r. we wszystkich oddziałach przedszkolnych konkurs ekologiczny na ,,Eko strój”. Celem konkursu było m.in. wykorzystanie nieużytków w sposób twórczy w postaci wykonania stroju dla dziecka. Jury brało pod uwagę kreatywność rodzica i dziecka oraz estetykę wykonania stroju.  W konkursie brało udział 29 rodziców, wraz z dziećmi.

Podsumowaniem projektu była wystawa „Coś z niczego”, podczas której zaprezentowano różne przedmioty powstałe z nieużytków. Autorami prac byli: rodzice, dzieci i nauczyciele z grupy III. Podczas wystawy, która miała miejsce w sali gimnastycznej oddziałów przedszkolnych w dniach  – 26 – 27. 05.2022r zwiedzający mieli okazję do aktywnego                         i twórczego działania z wykorzystaniem zgromadzonych przedmiotów.

Z wystawy skorzystały dzieci ze wszystkich oddziałów przedszkolnych, uczniowie klas I, wraz z wychowawcami, klasa IIa oraz rodzice.

Dzieci z grupy III pełniły rolę gospodarza wystawy, dbając o porządek i ustawiając „eksponaty” po wyjściu kolejnych zwiedzających. Zaprosiły też swoich rodziców do wspólnego oglądania wystawy. Podczas jej zwiedzania w dniu 27.05.2022r. m.in. przebierały się  w stroje pokonkursowe, wykonane z różnych nieużytków, grały w kręgle z butelek, strzelały wyrzutnią do tarczy, rzucały krążkami z papierowych talerzy, grały na instrumentach wykonanych z nieużytków: bębenku, grzechotce, tamburynie, bawiły się w prezentera telewizyjnego, wykorzystując do tego telewizor z kartonu, korzystały z pudełka                                 z rozmaitościami, wykonanymi z nieużytków – grały w memory, układały obrazek z kartonu, rozpoznawały zapachy, doświadczały różnej faktury powierzchni przedmiotów, dopasowywały nakrętki do butelek, karmiły  kota wykonanego z kartonu. Wystawa zachęciła dzieci do tworzenia własnych eko-zabawek w domu oraz zacieśniła więzi pomiędzy przedszkolem, a rodziną dziecka.

Realizacja projektu ekologicznego „Coś z niczego” nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie rodziców, którzy dbali o systematyczne dostarczanie różnych nieużytków do przedszkola. Jednym z elementów podsumowania projektu było sprawdzenie, czy rodzice dostrzegają problem nadmiaru opakowań w gospodarstwie domowym oraz, czy je powtórnie wykorzystują. Analiza ankiet, które wypełnili chętni rodzice  potwierdziła, że rodzice dostrzegają problem nadmiaru opakowań i potrafią te opakowania w sposób pomysłowy wykorzystać. Projekt edukacyjny „Coś z niczego”, który realizowano od października 2021r. do maja 2022r. w grupie III w pełni zrealizowano.       

>>zobacz zdjęcia<<

Izabela Baraniak