Pieniądze bez tabu

We wtorek 22 października uczniowie klasy I a i I b rozpoczęli zajęcia akademickie. Tak, to nie pomyłka. W tym dniu dzieci wzięły udział w zajęciach realizowanych w ramach projektu pt. „Akademia Finansów dla dzieci – Pieniądze bez tabu”. To przedsięwzięcie jest przygotowane przez Stowarzyszenie Matki Wariatki, którego celem jest propagowanie edukacji finansowej dzieci poprzez udział w zajęciach warsztatowych i publikacje w tym zakresie. W ujęciu długofalowym projekt realizuje cel popularyzacji wiedzy na temat pieniądza oraz umożliwia rozwijanie u dzieci umiejętności związanych z funkcjonowaniem w rzeczywistości finansowej, w tym zwraca szczególną uwagę na humanistyczny wymiar procesów finansowych poprzez działania charytatywne. Należy również dodać, że projekt jest realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej. Dla dzieci klas I – III zostały przygotowane 3 osobne spotkania, po 45 minut każde pod hasłem „Finanse na co dzień”.

Podczas pierwszych warsztatowych zajęć pierwszoklasiści podawali skojarzenia związane ze słowem „pieniądze”. Poszerzyły swoje słownictwo dotyczące pieniędzy. Dowiedziały się co to jest awers, rewers, nominał, banknot, moneta. Porównywały pieniądze prawdziwe z „fałszywymi” i znajdowały różnice między nimi. Wypowiadały się również na temat znaczenia określenia „władca pieniędzy”. Ponadto projektowały banknot o wartości nominalnej 1000 złotych. Zajęcia przeprowadziła pani Anna Chandoszko, wieloletni bankowiec z doświadczeniem trenerskim. Dzieci aktywnie uczestniczyły w zajęciach. Chętnie wypowiadały się i co niezwykle ważne, wykazały się sporą wiedzą na temat pieniędzy. Prowadząca zajęcia pochwaliła pierwszoklasistów za ciekawe projekty banknotu 1000 zł. Kolejne spotkania w ramach tego projektu odbędą się w listopadzie.

M. Prus, M. Sadowska